Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Zdevastovaná kaplička se dočkala opravy

Domažlický deník, 12. 1. 2020: Zdevastovaná kaple Panny Marie Ustavičné pomoci u Horšovského Týna se dočkala opravy. Do rekonstrukce se v průběhu minulého roku pustil Státní pozemkový úřad, Pobočka Domažlice.

„Opravená kaple se stala možným výletním cílem a jednou z horšovskotýnských dominant i díky své poloze poblíž naučné stezky Královská rokle vedoucí zámeckým parkem v Horšovském Týně,“ řekl Jan Kaiser, vedoucí domažlické pobočky Krajského pozemkového úřadu pro Plzeňský kraj s tím, že opravu provedl pan Karel Houdek, který již s podobnými opravami těchto drobných sakrálních staveb má dlouholeté zkušenosti.
Kaplička stojí u silnice ve směru na Velký Malahov a je také nazývána Švejdovská kaple. Pochází zřejmě z konce 18.století či počátku 19. století, kdy ji nechala postavit měšťanská rodina z Horšovského Týna, která v okolí vlastnila pole. Po válce byl německé rodině zabaven majetek, ale rodina ze zdravotních důvodů nebyla odsunuta. „V 60.letech část rodiny odešla do Německa a dnes žije v Mnichově. Pobočka Domažlice je s rodinou v kontaktu,“ doplnil Kaiser.

Nově opravenou kapličku si můžete prohlédnout například při jejím znovuvysvědcení. „Na měsíc květen 2020 připravuje Pobočka Domažlice znovuvysvěcení kapličky spojené s malou procházkou s historickým výkladem po okolí,“ prozradil Kaiser.

Zdroj: https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/zdevastovana-kaplicka-se-dockala-opravy-20200112.html