Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Ve Staré Hlíně roste hráz. Bude chránit domy před povodní

Denik.cz, 25. března 2018

https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/ve-stare-hline-roste-hraz-bude-chranit-domy-pred-povodni-20180325.html

 

Po dlouhodobé přípravě začali ve Staré Hlíně u Třeboně stavět protipovodňový val, o jehož vybudování žádali místní již po ničivých povodních v roce 2002.

Stavbu valu, kterou zahájil  pozemkový úřad,  podle informací místostarosty Třeboně Zdeňka Mráze financuje stát právě jako důsledek povodní z roku 2002 a nutnost zajistit obce před opakováním takové situace.

Protipovodňová hráz bude tvořena ocelovými záporami, což jsou jakési traverzy, které budou obsypány hutněným materiálem právě do tvaru valu. Ten bude mít průměrnou výšku 2,5 metru a bude navíc osazen propustky se zpětnými klapkami. Místostarosta vysvětlil, že důvodem umístění propustků do valu je to, aby se zabránilo hromadění vody na opačné straně od řeky například v případě přívalového deště. „Domy nad řekou jsou v mírném svahu, proto je třeba, aby voda měla kudy odtéct,“ zmínil.

Stavební ruch ve Staré Hlíně neovlivňuje jen život místních obyvatel, ale i provoz na hlavním tahu mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. V obci totiž došlo ke snížení maximální povolené rychlosti ze 70 na 50 kilometrů v hodině.

„Dopravní značení bylo upraveno především kvůli vozidlům, která zajišťují navážení materiálu pro stavbu valu,“ vysvětlil Zdeněk Mráz.

Hráz by měla být hotová do konce letošního roku, kdy by mělo dojít k jejímu předání do vlastnictví a údržby městu Třeboň.