Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Svitavy ochrání nový poldr

ČT 1, Události v regionech – Praha, 6. září 2017

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000140906-udalosti-v-regionech/video/566359

 

Bohumil KLEPETKO, moderátor

--------------------

U Svitav vzniká jeden z největších poldrů v zemi. Objednal si ho Státní pozemkový úřad a má nejen chránit město před případnými povodněmi ale i pomáhat s půdní erozí.

 

Erik KNAJFL, redaktor

--------------------

Svitavy, rok 1997. Povodně způsobily škody za miliony korun. O 9 let později to bylo podobné. Velká voda zaplavila desítky domů a zahrad. Voda s bahnem se tehdy valila z těchto polí, korytem Studeného potoka. Takhle vypadala krajina nad městem ještě loni a takhle vypadá teď. Právě lokálním a bleskovým povodním má zabránit největší poldr na Svitavsku a jeden z největších, které letos vznikají v celé České republice. Najednou pojme až 150 tisíc kubických metrů vody.

 

Miloš ŠIMEK, vedoucí pobočky, Státní pozemkový úřad, Svitavy

--------------------

Dojde případně až k zadržení stoleté vody a ten poldr bude vypouštět de facto bezpečné množství vody.

 

Erik KNAJFL, redaktor

--------------------

Západní část Svitav je v kotlině. Přesto už lidé nemusí mít strach z povodní. I proto se tam po letech znovu rozběhla výstavba rodinných domů.

 

David ŠIMEK, starosta Svitava /Nestraníci/

--------------------

Můžeme v rámci územního plánu v této lokalitě začít pokračovat v bytové výstavbě. Samozřejmě tím i ochráníme území dalších přilehlých obcí.

  

Erik KNAJFL, redaktor

--------------------

Suchý poldr stavbaři dokončí v listopadu letošního roku. V jeho okolí vysázejí stromy a keře, tak aby omezili erozi zemědělsképůdy. Do dvou let by měla začít výstavba druhého poldru, který bude chránit východní části města. Erik Knajfl, Česká televize, Svitavy.