Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Sjezdovka v Tachově už konečně patří městu. Odkoupilo ji od státu

ČRo Plzeň, 26. února 2018

http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/sjezdovka-v-tachove-uz-konecne-patri-mestu-odkoupilo-ji-od-statu--1788411

 Lyžaři v Tachově si v příštích letech užijí zimní sezónu déle než pouze dva dny. Město totiž od Státního pozemkového úřadu odkoupilo svah na hoře Vysoká a na sjezdovku plánuje instalovat zasněžovací děla. Zlepšit by se mělo i zázemí pro lyžaře.

„Náš areál je velice prostý. Máme tu vlek 303 metrů dlouhý, sjezdovka je s převýšením 65 metrů a v podstatě jediným vybavením sjezdovky je na zimu upravená snowboardcrossová trať. Zatím tu není ani zázemí pro lyžaře. Je tu jen jediná budova k samotnému vleku, ve které je zároveň uzpůsobený skibar. V době, kdy jsou dobré podmínky pro lyžování, je o sjezdovku velký zájem. Navštíví ji až 300 lyžařů za den,“ popsal provozovatel sjezdovky Kamil Báča. 

Za sjezdovku platil Tachov nájem 150 tisíc korun ročně a chtěl ji koupit. Město si udělalo posudek a nabídlo státu přes dva miliony korun, Státní pozemkový úřad ale měl svůj posudek a chtěl 8,5 miliónu. Nakonec se dohodli na ceně sedm miliónů dvě stě tisíc korun. 

„Státní pozemkový úřad udělal nový znalecký posudek. Tento posudek se musel udělat proto, že na začátku roku vždy Ministerstvo financí vydává tzv. oceňovací vyhlášku. Podle cen uvedených ve vyhlášce, my potom stanovujeme možné ceny pozemků. Proto také došlo k odlišné ceně, která byla o více než milion korun menší,“ vysvětlil mluvčí pozemkového úřadu Hynek Jordán. 

 

Tachov na cenu nakonec přistoupil 

„Tato cena byla schválená v zastupitelstvu a již proběhla i platba. Pozemek už je ve vlastnictví města Tachova a konečně tak můžeme plánovat další budoucnost tohoto areálu. Například, že bychom mohli sjezdovku uměle zasněžovat,“ řekl starosta Jiří Struček. 

Dříve se dalo na sjezdovce jezdit jen pár dní v roce. Podle provozovatele sjezdovky Kamila Báči je tu přesto dostatek dní, kdy by se dalo sjezdovku zasněžovat. Pakliže by byla sněhová vrstva ošetřená solí a následně utažená rolbou, měl by sníh vydržet i poměrně vysoké teploty nad nulou. To by mohlo lyžařskou sezónu prodloužit i na dva měsíce. 

Svah nevyužívají jen lyžaři, už dnes je na něm discgolfové hřiště, v plánu by ho mohli více využívat jezdci na horských kolech a posloužit by mohl pro hudební festival nebo letní kino. 

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace