Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Pro restituenty jsou připraveny náhradní pozemky

Úřad reaguje na rostoucí zájem.

sumpersko.net, 14. leden 2018 

http://zpravodajstvi.sumpersko.net/Pro-restituenty-jsou-pripraveny-nahradni-pozemky-11530/clanek/Zajimavosti


Státní pozemkový úřad (SPÚ) vyhlašuje první letošní veřejnou nabídku pozemků pro restituenty. Oprávněné osoby mohou vybírat z téměř pěti set čtyřiceti pozemků o celkové rozloze 574 hektarů, které se nacházejí na celém území republiky. Jedná se o jednu ze tří nabídek připravených do konce pololetí letošního roku, kdy budou ukončeny restituce formou převodu náhradních pozemků.

Oproti minulým rokům je tak za pololetí rozšířen počet nabídek o jednu. „V loňském roce jsme byli svědky dva a půl násobného zájmu restituentů oproti stavu do roku 2014. Do té doby byla průměrná dlouhodobá výtěžnost restitučních nabídek pouze devatenáct procent. V letošních třech termínech připravujeme dostatečnou nabídku pro vypořádání nároků odhadem za dvě stě milionů, tedy pro ty restituenty, u kterých se dá předpokládat zájem o vydání náhradních pozemků," uvedla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová. (vyhlášení posledních tří veřejných nabídek pro restituenty - 12. ledna, 23. března a 25. května)

Novela zákona o Státním pozemkovém úřadu přinesla v oblasti restitucí změnu. „Od 1. července letošního roku bude ukončeno uspokojování oprávněných osob převodem náhradních pozemků. Zbývající restituční nároky se vypořádají formou peněžitých náhrad," uvedl mluvčí úřadu Hynek Jordán.

Finanční objem dosud nevypořádaných nároků na převod náhradních pozemků u restituentů a jejich dědiců z původních osmi miliard korun činí již jen čtyři sta milionů korun. „V polovině případů se jedná se o restituenty, kteří ani přes oslovení osobním dopisem v rámci dvou celostátních kampaní pořádaných SPÚ, dosud neprojevili zájem o vypořádání jejich nároků," upřesnil mluvčí.

Autor: red., H. Jordán

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace