Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Jak zabránit dopadům sucha a povodním? O tom jednali úředníci, vědci i politici v Olomouci

ČRo Olomouc, 6. října 2017

Tomáš Minarčík   

http://www.rozhlas.cz/olomouc/zpravy/_zprava/jak-zabranit-dopadum-sucha-a-povodnim-o-tom-jednali-urednici-vedci-i-politici-v-olomouci--1760030

 

Meze, polní a lesní cesty i biokoridory. Pozemkové úpravy by měly podle vlády zmírnit dopady sucha, mírnit erozi půdy a chránit proti povodním. Státní pozemkový fond na ně ročně věnuje stovky miliónů korun. Zatím už vydal 22 miliard. Jak to vše provést, o tom se radili státní úředníci, vědci i politici v Olomouci.

 „Bylo tam zhruba tisíc metrů krychlových sedimentu, vrstva dva až tři metry,“ popisuje vrstvu usazenin v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova vedoucí tamní pobočky Státního pozemkového úřadu Jiří Koudelka. Před šesti lety nechalo usazeniny ze dna vypuštěné nádrže odstranit Povodí Moravy, a to za více než 250 milionů korun.Dnes už je přehrada opět plná vody a vrací se k ní turisté i podnikatelé. Přispěla k tomu řada úprav okolní krajiny, které zabraňují novému znečištění. „Budovat v těchto katastrech velká drahá opatření, jako jsou ochranné hráze, rybníky, poldry je zbytečné. Mnohem větší efekt mají právě tato relativně levná, ale na výměru půdního fondu poměrně náročná opatření, jako jsou třeba zasakovací pásy, případně ochranné zatravnění kolem vodních toků,“ říká Koudelka. K provedení pozemkových úprav je nutná spolupráce třeba i s obcemi a zemědělci, což podle ministrazemědělství za KDU-ČSLMariánaJurečky není úplně snadné. „My se dnes potýkáme především s tím, že pokud je v rámci pozemkové úpravy navržený určitý plán, jak by měl zemědělec v krajině hospodařit, nemáme k tomu žádný legislativní nástroj. Není tam žádná vymahatelnost těchto návrhů. Kromě toho, když je zemědělec v silně nebo mírně ohrožené oblasti, tam ten legislativní nástroj máme.“ Podle ředitelky Státního pozemkového úřadu Svatavy Maradové je zatím dokončena asi pětina plánovaných pozemkových úprav v České republice: „Česká republika má 13 089 katastrálních území a v tuto chvíli jsou komplexní pozemkové úpravy, které řeší i opatření ve veřejném zájmu, dokončené na asi 2,5 tisících katastrálních územích. “Provedení všech naplánovaných pozemkových úprav v Česku může trvat při současném tempu ještě desítky let.