Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Dvě miliardy korun na pozemkové úpravy

Zemědělec.cz, 4. května 2018

V loňském roce se na pozemkové úpravy v Česku vynaložilo celkem 1,99 miliardy korun, meziročně o 59 procent více. Na úpravy cest šlo 1,14 miliardy korun, na vodohospodářská opatření 210 mil. Kč, na protierozní opatření 64 mil. Kč a na návrhy úprav 476 milionů korun. Tyto údaje poskytl Státní pozemkový úřad (SPÚ) při příležitosti vyhlášení 11. ročníku soutěže Společné zařízení roku, od letoška přejmenované na Žít krajinou. Více peněz se podle úřadu na tyto účely vynaložilo pouze v roce 2014, kdy suma přesáhla 2,1 miliardy korun.

 

Loni bylo v Česku dokončeno 128 komplexních pozemkových úprav, zahájilo se jich 197 a rozpracovaných jich bylo 205. „Zatímco v letech 2012 a 2013 bylo v průměru za rok rozpracováno 154 komplexních pozemkových úprav, v letech 2014 až 2017 to bylo v průměru již 215 komplexních pozemkových úprav ročně. Za toto období, tedy za roky 2014 až 2017, jsme do krajiny přinesli opatření v hodnotě přibližně 5,3 miliardy korun,“ uvedl dnes ředitel sekce řízení ústředí úřadu Martin Vrba.

 

Podle něj jsou v současnosti připravené projekty za více než miliardu korun, které ale nebude úřad schopen kvůli nedostatku peněz z evropských fondů dokončit. „Realizace pak bude více v rukách obcí samotných a především jejich starostů,“ dodal.

 

Vítězným projektem v soutěži v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura byla dnes vyhlášena polní cesta v Rašovicích na Kutnohorsku. V kategorii Tvorba a ochrana krajiny zvítězila polní cesta a víceúčelová nádrž v Čelčicích v okrese Prostřejov, přičemž projekt získal i cenu SPÚ. Cena veřejnosti letos putuje k biocentru s vodní plochou a biokoridorem v Choťovicích na Kolínsku. Celkem se v soutěži hodnotilo 38 přihlášených projektů. Do soutěže se však hlásí stále méně projektů, loni jich bylo 62, což bylo i tehdy o třetinu meziročně méně.

 

Soutěž se nově začlenila do společného projektu ministerstev životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje nazvaném Cena české krajiny.