Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Ministr zemědělství představil plán na vybudování sítě závlah u Hustopečí

Zemedelec.cz, 12. 8. 2020: Možnost vybudovat u Hustopečí závlahový systém, který by mohl v první fázi pomoci zavlažovat 2500 hektarů zemědělské půdy, představil ve Strachotíně na Břeclavsku ministr zemědělství Miroslav Toman.

"Nechali jsme udělat studii proveditelnosti, která říká, že vybudování závlahového systému je možné. Teď záleží na tom, zda o to zemědělci budou mít zájem. První fázi, vybudování hlavních řadů, by financoval Státnípozemkovýúřad (SPÚ), ve druhé fázi by se do financování zapojili sami zemědělci," řekl novinářům Toman.
Studie předpokládala, že v první fázi by SPÚ vybudoval 40 kilometrů hlavních řadů závlah za přibližně dvě miliardy korun. Počítá i s vybudováním nové vodní nádrže v Horních Bojanovicích o objemu 3,7 milionu metrů krychlových vody i s využitím vody z Novomlýnských nádrží.
Systém by měl přivést vodu na 2500 hektarů zemědělské půdy. Po dokončení by délka zavlažovacích řadů měla dosáhnout 120 kilometrů a zavlažované území téměř 10 000 hektarů. Náklady na dobudování systému by se měly pohybovat mezi pěti a sedmi miliardami korun. Podle ministra je reálné, aby první část systému byla hotová přibližně za šest let.
Cílem je podle Tomana podpořit vinohradnictví, ovocnářství i pěstování zeleniny. "Cílem je proměna krajiny, aby ji netvořily jednolité lány. Větší biodiverzita, menší eroze, větší soběstačnost díky pěstování ovoce a zeleniny. A samozřejmě různorodá krajina je hezčí krajina," uvedl Toman.
Zda se závlahový systém, který by měl zasahovat do 34 katastrálních území v okresech Brno-venkov a Břeclav, začne budovat, zatím není jisté. Ministr chce do konce roku dořešit se zemědělci, zda by o používání takového systému měli zájem a zda by do něj ve druhé fázi investovali. Teprve potom může SPÚ nechat vypracovat posouzení vlivu na životní prostředí EIA a začít pracovat na dokumentaci pro územní řízení a samotnou projektovou dokumentaci.

Zdroj: https://www.zemedelec.cz/ministr-zemedelstvi-predstavil-plan-na-vybudovani-site-zavlah-u-hustopeci/

Studie_závlahová soustava Hustopečsko.jpg