Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Státní pozemkový úřad obdržel titul nejlepšího hospodáře roku

Praha, 26. září 2019 – Jak hospodárně a férově soutěží stát veřejné zakázky? Vysvědčení úřadům vystavili dnes na konferenci OTIDEA ekonomové z Univerzity Karlovy, kteří na webu zindex.cz poměřují všechny veřejné zakázky za poslední tři roky. Hlavní cenu v podobě sochy „Neplejtváka“ obdržel z rukou podporovatele projektu Radima Jančury ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba. Z menších úřadů pak nejlépe hospodařila Agentura ochrany přírody a krajiny. Mezi ministerstvy se nejlépe umístil Úřad vlády na sdíleném třetím místě.

Většinu z tří tisíc zakázek, včetně nejmenších, soutěžil v posledních třech letech Státní pozemkový úřad otevřeně. „Přistupujeme ke každé zakázce, jako by byla v režimu zákona. Je to nakonec procesně snazší,“ uvádí ředitel úřadu Martin Vrba. Tato naprosto bezprecedentní praxe vynesla úřadu  první místo v žebříčku zindex.cz, který hodnotí kladně vysokou konkurenci i transparentnost malých nákupů. Stejný důvod vynesl prvenství mezi menšími úřady právě Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. „První místo je pro nás i výzvou do dalších let," konstatuje její ředitel František Pelc.

Letošní hodnocení se nově zaměřuje právě na tzv. “malé” zakázky, kterými však ročně proteče na 250 mld. Kč. „U malých zakázek se nejlépe pozná poctivá práce úředníků zákon zde nepožaduje téměř nic. Záleží jen na vnitřním nastavení úřadu i lidské iniciativě, zda se o ně reálně soutěží,” komentuje metodické novinky manažer projektu Jiří Skuhrovec.

Úspěch v zindexu však vyžaduje víc, než průhledné malé zakázky dá se přirovnat k desetiboji pro úřady. Dobrá praxe vyžaduje nejen postup podle zákona. Ten totiž musí pamatovat na řadu nepříliš běžných situací, připouštět množství výjimek – a vymezuje proto zadavateli velmi široké mantinely. Dobrá praxe popisuje, jak se má zadavatel typicky chovat mezi těmito mantinely – a právě shodu s ní zIndex měří.

Cílem zIndexu je především poukázat na úspěšné zadavatele. Hodnocením různých oblastí ukazuje zadavatelům, co konkrétně mohou zlepšit, a u koho se mohou inspirovat. zIndex je výstupem akademického výzkumu na Fakultě sociálních věd UK, je publikován sdružením Econlab z.s., na adrese zIndex.cz.

 

Kontakt za sdružení Econlab:                                              Kontakt za SPÚ: 

Jiří Skuhrovec                                                                     Lenka Růžková

jiri.skuhrovec@econlab.cz                                                   l.ruzkova@spucr.cz

+420 602 693 748                                                             +420 702 168 906