Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Hlídač státu ocenil transparentnost hospodaření Státního pozemkového úřadu

Praha, 30. září 2020 – Protikorupční uskupení Hlídač státu vyhlásilo výsledky letošního indexu korupčního rizika K-Index. Státní pozemkový úřad si vysloužil hodnocení nejvyšší, na škále od A po F získal rating A, který znamená, že hodnotící subjekt nevykazuje téměř žádné rizikové faktory. Zakázky z jednotlivých oborů se u dodavatelů nekoncentrují, ani že se zakázky s podezřelou cenou nekoncentrují u žádných dodavatelů. Ze všech hodnotících organizací se SPÚ umístil na druhém místě za Státním zemědělským intervenčním fondem.

Hlídač státu vyhlásil K-Index potřetí, vždy se nám podařilo v celkovém hodnocení všech prověřovaných organizací umístit se v první desítce, vloni jsme obsadili 7 místo, letos jsme poskočili na druhé. I podle počtu získaných bodů je vidět, že se stále zlepšujeme. V roce 2019 jsme získali i cenu Neplejtvák 2019, což je podobné ocenění, které udělují ekonomové z Univerzity Karlovy. Ti na webu zindex.cz poměřují všechny veřejné zakázky za poslední tři roky, a to i ty, které nejsou povinné zveřejňovat v registru smluv. Obě ocenění spolu korespondují a jsem rád, že náš přístup k transparentnosti a dobré praxi, je vidět,“ uvedl k ocenění ústřední ředitel Martin Vrba.

Hlídač státu shromažďuje a analyzuje pro index korupčního rizika data získaná z veřejného registru smluv. Každá dostatečně velká státní instituce (tedy taková, jež má v registru smluv alespoň 60 smluv se soukromými firmami, anebo je obrat těchto smluv vyšší než 48 milionů korun za kalendářní rok) obdržela na základě analýz a výpočtů výsledné hodnocení na škále A (nejlepší) až F (nejhorší).

K-index vychází z hodnocení deseti parametrů, na základě kterých je možné odhalit rizikové chování instituce. Patří mezi ně například podíl smluv se skrytou cenou, podíl smluv se zásadním nedostatkem či koncentrace dodavatelů u velkých zakázek. Čím je koncentrace dodavatelů nižší, tím pro organizaci lépe. Znamená to totiž, že žádný z dodavatelů nedostává podezřele mnoho zakázek,“ sdělil pro média Michal Bláha, ředitel organizace Hlídač státu.+

k_index.png

Co se hodnotí v K-indexu?

 

1. Podíl smluv bez ceny

2. Podíl smluv se zásadním formálním nedostatkem

3. Podíl smluv s cenou u limitu veřejných zakázek

4. Podíl smluv uzavřených s nově založenými firmami

5. Podíl smluv uzavřených o víkendu či svátku

6. Podíl smluv uzavřených s firmami, jejichž majitelé či ony sami sponzorovali politické strany

7.Koncentrace dodavatelů

8. Koncentrace dodavatelů u smluv blízké u limitu veřejných zakázek

9. Koncentrace dodavatelů u smluv se skrytou cenou

10. Koncentrace zakázek do rukou malého počtu dodavatelů u hlavních oborů činnosti

 

Výsledky ankety protikorupční skupiny Hlídač státu si můžete prohlédnout zde: https://1url.cz/JzhP0