Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Pozemkový fond oplotil skládku pryskyřice

Praha, 31. července 2012 – Pozemkový fond zajistil v Bělé nad Radbuzou oplocení pozemku, na kterém se nachází skládka zbytku vyhořelé pryskyřice.

V úterý 31. července 2012 bylo dokončeno oplocení skládky zbytku vyhořelé pryskyřice, která se nachází na státním pozemku v Bělé nad Radbuzou. Na výstavbě oplocení pozemku s rozlohou více než 2000 m2 se začalo pracovat na začátku července letošního roku, kdy vlivem vysokých teplot došlo k roztavení pryskyřice a následnému uvíznutí a uhynutí srny. Veškeré náklady se stavbou oplocení uhradí Pozemkový fond ČR, který je současným správcem tohoto pozemku.
„Po této události jsme okamžitě začali řešit zabezpečení skládky tak, aby k dalším podobným incidentům v budoucnosti již nedocházelo,“ řekl 1. náměstek ředitele PF ČR Petr Šťovíček, pověřený vedením PF ČR a dodává: „Pryskyřice se na pozemku nacházela již v době, kdy jeho správa přešla pod Pozemkový fond ČR a jednání s bývalým majitelem o odstranění skládky bohužel nebyla úspěšná. Proto se Pozemkový fond rozhodl skládku na vlastní náklady oplotit.“
Současně s výstavbou oplocení skládky Pozemkový fond ČR zpracovává projektovou dokumentaci na odstranění skládky a začínají se zajišťovat povolení nutná k uložení materiálu.
Pryskyřici na pozemek v Bělé nad Radbuzou uložilo dnes již zaniklé zemědělské družstvo. V roce 1999 byl pozemek a s ním i část uložené pryskyřice zasažena požárem. Skládka pryskyřice je ekologicky nezávadná, netoxická a není zdraví nebezpečná. Určité riziko představuje pouze v obdobích, kdy vysoké teploty pryskyřici rozehřejí a může tak dojít k uvíznutí zvěře.

Monika Machtová, tisková mluvčí Pozemkového fondu ČR