Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Nejlepším zadavatelem veřejných zakázek se stal Státní pozemkový úřad

Praha, 17. března 2022 – Datlab vyhlásil nejlepší zadavatele veřejných zakázek za poslední 3 roky. Státní pozemkový úřad (SPÚ) získal první místo v kategorii Státní Správa. Ocenění a pomyslného „Neplejtváka“ převzal z rukou vedoucího projektu Jiřího Skuhrovce ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba společně s Janou Vokřálovou, ředitelkou Odboru veřejných zakázek.

„Velmi si vážíme tohoto ocenění. V průměru Státní pozemkový úřad zadá 2300 zakázek ročně na všech úrovních úřadu.  I proto je důležité mít nadstandardně nastaveny všechny interní procesy a ke každé, i sebemenší, zakázce přistupovat jako k té velké. Obhájili jsme první místo a díky patří všem kolegům, kteří se na zadávání podílejí,“ sděluje Martin Vrba, ústřední ředitel SPÚ.

Pro Státní pozemkový úřad je to již třetí umístění na stupních vítězů. V rámci Zindexu získal 82%, což je nevyšší skóre mezi všemi hodnocenými subjekty. Poprvé v roce 2015, kdy byla hodnocena státní správa, obsadil SPÚ druhé místo s 77% a v roce 2019 dokonce získal první místo s 86% v kategorii Velký zadavatel.

Mezi nejlepší zadavatele veřejných zakázek za poslední 3 roky pro státní správu a firmy vedle Státního pozemkového úřadu (kategorie orgány státní správy a jejich příspěvkové organizace se zakázkami nad 75 mil. Kč) patří Lesy ČR (kategorie státní a městské společnosti s více jak 10 zakázkami v daném období), Nemocnice Na Homolce (kategorie nemocnice s více jak 10 zakázkami v daném období), plzeňský hasičský sbor (kategorie orgány státní správy a jejich příspěvkové organizace s zakázkami mezi 10 mil. a 75 mil.). Ocenit si ale zaslouží i další desítky úřadů a podniků na předních místech žebříčku Zindex: ti všichni optikou řady kritérií utrácejí veřejné peníze s nadstandardní péčí. O jejich zakázky je vysoká konkurence, transparentně uveřejňují, nebojí se doporučených postupů jako hodnocení na kvalitu, elektronické aukce apod. Zkrátka podle měřitelných ukazatelů postupují v souladu s dobrou praxí.

Zindex připravuje tým ekonomů a programátorů ve spolku Datlab Institut při Univerzitě Karlově, na jejímž výzkumu se zakládá. V rámci žebříčku Zindex.cz zmapovali zakázky více než 220 státních úřadů, firem a nemocnic - a oceňují ty nejschopnější. Cíleně tak jdou proti zažitému přesvědčení, že v zakázkách se pouze plýtvá a krade.

„O výsledku našeho žebříčku nerozhoduje žádná komise, ale tvrdá čísla o tisících veřejných zakázek v posledních třech letech. Vítěze Zindexu poznáte podle vysoké konkurence o zakázky, minima právních škraloupů, rychlých zadávacích procesů, nebo transparentního uveřejňování nad rámec zákonných povinností,” shrnuje metodiku hodnocení vedoucí projektu Jiří Skuhrovec. „Ani u vítěze Zindexu neumíme říct, že dělá vše dobře. Rozhodně je ale v něčem lepší než ostatní”. 

Datlab Institut využívá dat, týmu i další podpory sesterské firmy Datlab s.r.o.. Zindex je připravován od roku 2013 výhradně z peněz soukromých dárců.

Kontakt pro média:

Petra Kazdová
tisková mluvčí
Státní pozemkový úřad
GSM: + 420 602 592 875
e-mail: komunikace@spucr.cz
www.spucr.cz