Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Revitalizační opatření u Drslavic získalo zvláštní cenu odborné poroty v soutěži Má vlast cestami proměn – příběhy domova

Praha, 20. června 2022 - Státní pozemkový úřad (SPÚ) si 18. června v rámci zahájení 14. ročníku a vyhlášení cen 13. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova odnesl zvláštní cenu odborné poroty za péči o krajinu za proměnu Revitalizační opatření na pravém břehu Holomně - Drslavice ve Zlínském kraji. Ocenění z rukou odborné poroty převzala tisková mluvčí Petra Kazdová a starosta Drslavic Rostislav Mihel.

„Je vidět, že pozemkové úpravy a plány společných zařízení a navržené realizace mají smysl a plní svá poslání. Do 13. ročníku jsme přihlásili 2 proměny a vážíme si toho, že naše realizace v Drslavicích plní nejen svůj vodohospodářský účel, ale stala se oblíbeným rekreačním místem místních obyvatel, uvedl Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

 

Ve 13. ročníku 2021/2022 soutěžilo 106 vystavených proměn. Státní pozemkový úřad přihlásil dvě proměny, a to Revitalizační opatření na pravém břehu Holomně - Drslavice ve Zlínském kraji a Nový rybník v Stoklasné Lhotě – Tábor v Jihočeském kraji. Vodohospodářská, protierozní a ekologická opatření i nová cestní síť budované v rámci pozemkových úprav napomáhají k vytvoření podmínek pro racionální a udržitelné hospodaření a zlepšení kvality života ve venkovských oblastech.

 

Do 14. ročníku výstavy, která byla zahájena v sobotu 18. června 2022 v 11 hodin, Státní pozemkový úřad přihlásil dvě proměny, a to Biocentrum Kroužek, mezi obcemi Rousínov a Kroužek v Jihomoravský kraj a Vodní nádrž a biocentrum Tlustý, mezi obcemi Mohelno a Kladeruby nad Oslavou na Vysočině.

Pro proměny navržené ze strany SPÚ můžete hlasovat pouze jednou z každého zařízení prostřednictvím tohoto odkazu:  https://www.cestamipromen.cz/hlasovani.

Slavnostní zahájení zaštítil spolek Cestami proměn a jeho partneři v nádherném prostoru Strahovského kláštera, za jeho vlídné a velmi vstřícné spolupráce. Slavnost zahájil česko – slovenskou hymnou famózní operní pěvec a duše proměny hradu Grabštejn na Liberecku, a nyní také Osobnost projektu Cestami proměn, Luděk Vele. Celým dnem přítomné provázel moderátorský pár Václav Žmolík a Jana Kubitová. Vítězné proměny ocenil jménem odborné poroty PhDr. Pavel Bureš a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Den roztančily soubory Hořeňák a Hořeňáček, rozezpíval AG Flek a v kostele zazněl vznešený zpěv scholy strahovských spolubratří a varhany strahovského regenschori Vladimíra Roubala. Patronka projektu Blanka Stehlíková s prezidentem spolku Karlem Drhovským pokřtili katalog všech 91 vystavených proměn, který je opět doplněný přehlednou mapou a slouží jako výborný turistický průvodce. Od 18. 6. jsou všechny proměny zveřejněny na internetových stránkách www.cestamipromen.cz, kde pro ně můžete hlasovat do 30. 4. 2023.

Výstavu pořádá spolek Cestami proměn pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiřího Voseckého, Ministra kultury ČR Martina Baxy, Ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj. Partnery jsou kraje ČR, Česká komora architektů, Spolek pro obnovu venkova a další organizace. Strategickým partnerem je společnost Info Nova, s. r. o.

Drslavice ocenění.jpg

Kontakt pro média:

Petra Kazdová
tisková mluvčí
Státní pozemkový úřad
GSM: + 420 602 592 875
e-mail: komunikace@spucr.cz
www.spucr.cz