Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Exkurze studentů FŽP UJEP na Pobočce Děčín

V rámci spolupráce Státního pozemkového úřadu (SPÚ) s Fakultou životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (FŽP UJEP) proběhla dne 20. 10. 2023 exkurze studentů.

Společná fotografie na BelvederuDvanáct studentů, pod vedením doc. Ing. Petr Vráblíka, Ph.D., mělo možnost nahlédnout do pracovních činností SPU, Pobočky Děčín. Pro dopolední blok, kterým studenty provázela Andrea Beranová z Pobočky Děčín, byly vybrány realizace opatření z let 2017-2021 na území CHKO Labské pískovce. Odpolední blok, kterým provázela Jitka Blehová z Pobočky Děčín, byl věnován teorii celého řízení od zahájení KoPÚ po realizace opatření.

Vyhlídka Belveder

Exkurze odstartovala v 9:00 hodin a dopolední blok zahrnoval ukázky realizací opatření v terénu. První zastávkou byla vyhlídka Belveder, kde byla krátce představena Pobočka Děčín a krajina Labských pískovců, byla zmíněna možnost spolupráce v oblasti témat diplomových prací. Odsud studenti pokračovali po polní cestě C1 v katastrálním území Labská Stráň, procházka byla doplněna výkladem. Tato cesta byla realizována v roce 2021 a v letošním roce byla nominována do 16. ročníku soutěže Žít krajinou.

C1 Labská Stráň

Následovala zastávka s ukázkou opatření v katastrálním území Arnoltice, kde byly studentům představeny polní cesty HPC1 a HPC2, vybudované v letech 2017 a 2020. Zde, v souvislosti s erozními událostmi v této lokalitě, podal doc. Vráblík studentům informace o monitoringu erozí.

Další zastavení nabídlo procházku nově vybudovaným průlehem s příkopem v katastrálním území Bynovec, kde byl studentům podán výklad o přínosech těchto opatření. Průleh, jakožto jedno z vodohospodářských opatření v tomto katastrálním území, byl vybudován v roce 2022 a jedná se o záchytný průleh nad zastavěnou částí obce Bynovec, sběrný příkop a 2 propustky.

Olšový rybník Bynovec

Exkurze pokračovala ukázkou dalšího vodohospodářského opatření v katastrálním území Bynovec. V loňském roce pobočka dokončila rekonstrukci Olšového rybníka. Tento rybník byl po dlouhá léta vypuštěný a značně zanesený. V rámci rekonstrukce byly odtěženy sedimenty ze zátopy, zrekonstruována hráz a došlo k výstavbě nového sdruženého objektu. Součástí realizace byla rekonstrukce hrázní cesty. Stavba řeší boj se suchem, zadržování vody v krajině, zlepšuje odtokové poměry, zvyšuje estetickou hodnotu krajiny a celkově přispívá ke zlepšování životního prostředí.

Polní cesta Bynovec

Ukázky realizací katastrálního území Bynovec uzavřela procházka po nové polní cestě C4, která byla dokončena v roce 2022. Polní cesta má délku 397 m a šířku 4 m. Na cestě jsou 3 propustky. Cestu lemuje výsadba 20 ks stromů jeřábu ptačího.

Poslední zastávka dopoledního bloku patřila opatřením v katastrálním území Růžová. Větrolam z roku 2017 ukázal zapojení do krajiny po 6 letech. Jedná se o výsadbu původních druhů keřů a stromů s funkčním využitím jako ekologická ochrana, protierozní a sněhová bariéra a tvorba krajinného rázu. Následovala procházka po polní cestě C2. Tato cesta, nazvaná Ovocná stezka, se štěrkovým povrchem a výsadbou původních ovocných odrůd byla vybudována v roce 2017 a dnes je na ní vidět mnoho naučných tabulí a cedulek. V kategorii zelená a dopravní infrastruktura soutěže Žít krajinou si tato cesta odnesla 1. místo 14. ročníku jako součást projektu Naučné stezky C2 a C18a. Příběhem o vybudování tůněk byla ukázka ukončena. Před obědem následovala ještě zastávka u průlehu, který chrání obec před přívalovými dešti.

Čas oběda vyplnil příspěvek starostky obce, Heleny Křížkové, která podala studentům informace o přínosech pozemkových úprav pro obec. Shrnula celkovou spolupráci s pobočkou a vyčíslila hodnotu opatření, která byla na obec převedena. Krátce pohovořila o problémech s následnou péčí. 

Starostka obce Růžová Helena Křížková se studenty

Poslední terénní prohlídkou byla návštěva Suché nádrže SN1 v katastrálním území Růžová. Suchá nádrž, oceněná ve 13. ročníku soutěže Žít krajinou 2019, je opatření vybudované pro zvýšení protipovodňové ochrany obce. Smyslem je zadržení velkých průtoků v zátopě, kdy spodní výpustí odtéká transformovaný průtok.

Suchá nádrž Růžová

Hráz je zbudována z místní zeminy ze zemníku v zátopě. Hráz je homogenní, šířka v koruně je 3 m, délka hráze cca 86 m. V údolnici zátopy jsou zároveň vybudovány tří průtočné sedimentační tůně. Podél západní hranice suché nádrže je vysazena linie 85 keřů a  4 ks dubů, v prostoru zátopy mezi tůněmi je vysazeno 96 ks kombinovaných druhů vrb, podél revitalizace toku je vysazeno 145 ks odrostlých dřevin a k doplnění přirozeného začlenění do krajiny jsou vysazeny 2 solitérní stromy.

Z Růžové se studenti přesunuli do sídla Pobočky Děčín, kde byly připraveny písemné podklady řízení o pozemkové úprav v katastrálním území Bynovec. Byl vysvětlen průběh prací od zahájení pozemkových úprav, výběr zpracovatele návrhu pozemkových úprav, přípravné, návrhové práce, zápis KoPÚ do katastru nemovitostí a realizační práce. Studenti měli možnost průběžně nahlížet do písemných dokumentací etap KoPÚ a projektových dokumentací. Závěr exkurze patřil prezentaci na téma pozemkové úpravy.

 

Jitka Blehová
Pobočka Děčín

Státní pozemkový úřad obecně věnuje pozornost spolupráci se středními, vyššími odbornými a vysokými školami nejen při určování obsahu odborného vzdělávání, ale především na vyšších stupních vzdělávání při zajišťování odborné praxe pro studenty a také účasti odborníků z řad SPÚ na školách ve formě pravidelné výuky nebo při jednorázových odborných přednáškách či terénních exkurzích.