Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Zpřístupnění pozemků – Rekonstrukce polní cesty P11 a interakční prvek IP2 v k. ú. Chodouň

Tato realizace byla provedena v rámci realizace společných zařízení po dokončených komplexních pozemkových úpravách v katastrálním území Chodouň, které byly zapsány do katastru nemovitostí v roce 2013. Toto dílo bylo provedeno jako druhá realizace v daném k. ú. Chodouň. Financování tohoto projektu bylo provedeno z finančních zdrojů státního rozpočtu.

 

Popis díla:

Stavba se nachází v katastrální území Chodouň, na kraji obce Chodouň, ve Středočeském kraji. Dílo bylo realizováno na pozemcích č. 1342 a 1265. Účelem stavby bylo zpřístupnění okolních zemědělských pozemků a retence vody z pramenišť v rámci vybudovaného interakčního prvku IP2. Pozemek pro umístění retenční nádrže se nachází v jihovýchodní části katastru obce Chodouň, leží mimo obytnou zástavbu a navazuje na polní cestu P11. Pozemek pro polní cestu a interakční prvek byl vymezen v Plánu společných zařízení v rámci Komplexních pozemkových úprav. V ploše interakčního prvku se nacházejí dvě prameniště. Prameniště je tvarováno do dvou studánek pojaté jako studně z kamene. Z obou studánek vedou otevřené dlážděné příkopy – kanály z divokého kamene. Tyto příkopy ústí do jezírka s nepropustným dnem. V blízkosti jezírka se také nachází přístřešek se stolem a lavicemi z masivní dřevěné kulatiny (investor Obec Chodouň). Celý tento krajinný prvek je pak ohraničen palisádou z dřevěné kulatiny. Retenční nádrž je navržena jako otevřená nádrž se svahováním po bocích. Základem je jílovité těsnění. Dno nádrže tvoří jílovitá nepropustná vrstva. Sklon stěn je v poměru 1:1,5. Do stěn nádrže je ukotvena silonová výztužná síť. Na tuto vrstvu je provedeno ohumusování a travní výsev. Zastavěná plocha retenční nádrže je 78 m2. Objem nádrže je 15 m2. Do retenční nádrže je soustředěna voda z pramenišť. Z retenční nádrže je pak voda odváděna do příkopu cesty P11.

Polní cesta na jednom konci u obce Chodouň navazuje na brod u zemědělského areálu. Brod byl již dříve také rekonstruován v rámci realizace společných zařízení po dokončených pozemkových úpravách. Druhý konec cesty končí na katastrální hranici s k. ú. Libomyšl.

Cesta spojuje obec Chodouň s okrajem katastru k Libomyšli a slouží především pro zemědělskou techniku, ale může být využita i jako stezka pro pěší. Součástí stavby jsou propustky v ose příkopů. Jedná se o polní cestu vedlejší – jednopruhovou, šířka cesty je 4 metry a návrhová rychlost je 20 km/h. Kryt vozovky je stabilizovaný a z nestmelených materiálů. V určitých částech polní cesty je kryt betonový (tuhá vozovka). Celková délka trasy polní cesty je 1107 metrů. Trasa cesty je vedena ve stoupání a okolo se nacházejí vzrostlé stromy a keře, které byly prořezány. V horním úseku polní cesty za interakčním prvkem bylo kolem cesty vysázeno několik ovocných dřevin konkrétně jabloň, hrušeň, třešeň a švestka. Cesta je bez výhyben. Dolní část cesty měla po obou stranách stromový a keřový porost různé kvality a stáří. Starý porost byl odstraněn a byl vysázen nový, konkrétně javor babyka, habr obecný a hloh obecný.

Celé toto dílo esteticky zapadá do zdejší kulturně zemědělské krajiny a vytváří se tak harmonicky fungující krajina.

 

Investor:  ČR, Státní pozemkový úřad, Krajský pozemkový úřad pro Středočeský kraj, Pobočka Beroun

Celková investiční hodnota:      5 143 538 Kč včetně DPH

Rok investice:                         2014                        

Převzetí stavby:                      30. 11. 2014

Předání stavby obci Chodouň:   2015

 

Polní cesta před rekonstrukcí 2.jpg

Polní cesta po rekonstrukci.jpg

Interakční prvek po rekonstrukci.jpg