Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

PF ČR: směna pozemků v Bedřichově byla nejvýhodnější možnou variantou

Praha 23. ledna 2012 – Pozemkový fond České republiky reaguje na informace týkající se směny pozemků v Bedřichově u Jablonce nad Nisou, které v uplynulých dnech publikovala média. Z provedené interní analýzy vyplývá, že směna pozemků proběhla v plném souladu s platnými zákony. Z variant využití pozemků, které měl fond k dispozici, lze směnu považovat za tu nejvýhodnější – byla při ní dosažena cena 15,66 Kč za metr čtvereční, zatímco v případě jakékoliv jiné varianty, by se cena pohybovala okolo 4 Kč za metr čtvereční.

„Pozemkový fond ČR se při své činnosti bezvýhradně řídí platnými zákony. Z toho důvodu v žádném případě nemůže prodávat pozemky patřící státu libovolnému zájemci, byť by nabízel sebevětší cenu. Pozemky spravované fondem jsou určeny na převody k uspokojení restitučních nároků, nebo na převody prioritně k zemědělskému využití osobám, provozujícím na nich zemědělskou výrobu. To také zásadně ovlivňuje cenu, které lze při jejich převodu dosáhnout,“ řekl Radim Zika, ředitel Pozemkového fondu České republiky.

V případě, že PF ČR nabídne pozemky pro vypořádání restitučních nároků, určí se jejich cena soutěží oprávněných osob, které o ně projeví zájem a předloží cenovou nabídku. V případě Bedřichova bylo takto v minulosti převedeno více než 20 ha, přičemž průměrná dosažená cena činila 3,21 Kč za metr čtvereční. Pozemky, které byly předmětem směny se společností BIO SHOP, nebyly pro restituce nabídnuty, neboť v daném katastrálním území zbývá již jen malé množství nevypořádaných restitučních nároků.

Pozemkový fond nemohl uvedené pozemky lépe zhodnotit ani v případě prodeje. Zákonné podmínky prodeje neumožňují převést pozemky za tržní cenu – prodat je lze podle zákona o prodeji státní půdy zemědělcům, nikoliv například zájemcům o výstavbu. V případě Bedřichova byly již dříve pozemky v rozsahu přes 15 ha prodány (ve veřejné nabídce, která by obecně měla přinášet nejlepší podmínky) za průměrnou cenu 4,13 Kč za metr čtvereční.

V případě nabídnutí pozemků k prodeji navíc zákon definuje přednost nájemce pozemku, který měl pozemek v nájmu minimálně tři roky. V takovém případě nájemce může získat pozemek za cenu stanovenou podle bonity půdy na pozemku. V daném místě bonita o málo přesahuje hranici 1 Kč za metr čtvereční.

„Reálně dosahované ceny pozemků jsou v případě jejich prodeje obvykle velmi nízké. V případě směny jsou pozemky v souladu se zákonem oceněny nezávislým znaleckým posudkem, který stanoví jejich skutečnou hodnotu. Při směně pozemků v Bedřichově dosáhla cena za metr čtvereční 15,66 Kč, tedy téměř čtyřikrát více, než kdybychom pozemky prodávali. Posudek znalce je před schválením směny vždy ověřen znaleckým ústavem, což zajišťuje dvojí nezávislou kontrolu stanovené ceny pozemků,“ uvedl Radim Zika.

Do ceny se promítá především to, zda jsou pozemky v územním plánu určeny jako zastavitelné, a pokud jsou, tak pro jaký účel je lze využít. Je velký rozdíl, zda lze pozemek využít pro výstavbu ubytování, nebo pouze pro sportovní a rekreační využití. V případě Bedřichova navíc převážná většina směňovaných pozemků patří mezi nezastavitelné plochy a to i s ohledem na to, že jsou v CHKO,“ řekl Josef Slavíček, soudní znalec, který ocenil pozemky směněné se společností BIO SHOP. Využití směněných pozemků pro komerční výstavbu tak brání jak územní plán Bedřichova, tak plochy CHKO Jizerské hory. Zdánlivě lukrativní pozemky v blízkosti sjezdovek nelze využít pro stavbu penzionů, ale pouze pro sportovní účely. V minulosti PF ČR převedl do vlastnictví obce Bedřichov více než 3 ha půdy.

Směnou pozemků v Bedřichově Pozemkový fond získal pozemky v katastrálních územích, kde je větší objem nevyřešených restitučních nároků a získané pozemky jsou scelené. Z toho důvodu jsou výhodné pro vyřešení větších restitučních nároků. Jsou tak z pohledu PF ČR vhodnější pro účely naplnění jednoho z hlavních cílů fondu, kterou je náprava majetkových křivd z minulosti.

        
Mgr. Monika Machtová, tisková mluvčí Pozemkového fondu ČR

Příloha k tiskové zprávě