Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

V Čechách se obnovují stará a vznikají nová vodní díla. Investice za stovky milionů mají zadržet vodu

ČT24, 13. 5. 2019: Více než miliardu korun investují Lesy České republiky do stavby a obnovy rybníků, mokřadů a vodních nádrží v rámci projektu Vraťme vodu lesu. Dalších 300 milionů dá do staveb, které zadrží vodu v krajině, Státní pozemkový úřad.

Jedna z aktuálních změn čeká Bořislav na Teplicku. Z betonového koupaliště se stane nádrž. „Bude sloužit k zadržování vody v přírodě, bude to vlastně i rekreační oblast,“ vysvětlil starosta obce Aleš Navara.

Krom toho bude v Bořislavi obnovena nádrž, které v 50. letech praskla hráz a od té doby ji nikdo neopravil. Nyní se devět tisíc metrů čtverečních znovu plní vodou. „Bojujeme s problémem, že spodní voda prostě není, takže doufáme, že to pomůže,“ uvedl starosta.

Během posledních pěti let pozemkový úřad postavil nádrže asi v šedesátce obcí. „Není to jenom o zadržení vody, ale i o tom, aby půda byla nějakým způsobem ošetřena. Dělala se protierozní opatření, vysazovala se zeleň, dělaly se remízky, větrolamy,“ popsala mluvčí Státního pozemkového úřadu Lenka Růžková.

 

Obnovená i nová díla

Dalších více než tři stovky nádrží, potoků a mokřadů postaví nebo obnoví Lesy České republiky. „I když se zdá, že po deštích je půda nasycená, pokud se budeme dostávat níž, tak už je vidět, že je půda vyschlá,“ dodal vedoucí správy toků v povodí Dyje Pavel Hopjan.

Pracuje se třeba v západních a jižních Čechách nebo na jihu Moravy, kde se zaměřili na obnovu vodních nádrží na Znojemsku. Jedna z nich se nachází nedaleko obce Šumná, zbudovali ji v 60. letech, postupně ale zanikla. Lesníci teď prostor odbahnili a budují hráz. Celkové náklady se blíží deseti milionům korun.

V rámci investic vznikají i úplně nová vodní díla, mimo jiné nádrž Kančí obora nedaleko Moravského Krumlova.

„Rybníky nevyřeší problém sucha jako takový, je zapotřebí napnout největší sílu do opatření v krajině,“ poradil hydrobiolog Petr Pařil. Doporučuje vracet potoky a řeky do původních nenapřímených koryt nebo více rozčlenit zemědělskou půdu.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2811494-v-cechach-se-obnovuji-stara-a-vznikaji-nova-vodni-dila-investice-za-stovky-milionu