Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Pozemkové úpravy ochrání město od přívalových dešťů

Právo - střední a východní Morava, 27. listopadu 2017, Petr Marek

Tak zvaný plán společných zařízení v rámci komplexních pozemkových úprav, který pořizuje na žádost města Státnípozemkovýúřad, pracoviště Šumperk v lokalitách Klárinka, Račice a Svobodov na zemědělsképůdě západně a severně od města, schválili na svém posledním zasedání zábřežští zastupitelé. Právu to řekla mluvčí města Lucie Mahdalová. Komplexní pozemkové úpravy řeší podle ní celou škálu požadavků, například větší stabilitu krajiny vůči extrémním meteorologickým jevům, opatření proti vodní a větrné erozi či pro větší zadržení vody v krajině.

Rekonstrukce a budování polních asfaltových cest doplněných alejemi zase přinese mimo jiné možnost rekreačního využití a větší atraktivitu krajiny.

Zastupitelstvem schválený plán společných zařízení obsahuje například budování a rekonstrukci polních cest, remízků, zasakovacích průlehů a poldrů, revitalizace vodních toků či opatření pro citlivější hospodaření s půdou.

„Rozpočet na všechna tato společná zařízení je 52 miliónů korun, jejich projektovou přípravu a realizaci zajistí ze státních prostředků státnípozemkovýúřad. Ten je následně zdarma převede na město,“ nastínil další postup zábřežský starosta František John (KDU-ČSL) a dodal, že město pro společná zařízení zajistí pozemky, tak aby nebylo nutné zasahovat do soukromého vlastnictví.

Plán společného zařízení bude tvořit základní kostru krajiny a je podkladem pro novou parcelaci pozemků. Jedná se o naprosto výjimečný počin plánování a hospodaření v krajině.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace