Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPU

Přeskočit na hlavní obsah

Mezinárodní den půdy 5. 12. 2020

Praha, 3. prosince 2020 - Na sobotu 5. prosince připadá Mezinárodní den půdy, který veřejnost upozorňuje na její ohrožení lidskou činností i změnami klimatu. Půda je totiž velmi důležitou složkou životního prostředí. Není jen základem pro produkci potravin a dřeva, ale plní i řadu dalších nezbytných funkcí v krajině. I když je půda pro život na Zemi nezbytná, tak se k ní tak nechováme a dochází k jejímu postupnému znehodnocování.
Víte, že jen 17 % zemědělské půdy na světě je zavlažováno a že z těchto 17 % pochází 45 % světové produkce potravin? Že rostliny mohou mít stres a že dokážeme rozlišit 395 barevných odstínů půdy? Všechny tyto a mnohé další informace najdete v publůikaci Půda, která vznikla ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem.

Publikace Půda vysvětluje mimo jiné, jak fungují hnojiva, představuje škůdce, porovnává moderní trendy, poradí, co půdě prospívá, aby se úrodě dařilo ne jedno léto, ale každý rok. 

Obrázkové statistiky zpracovávají důležitá témata o tom, co se děje v půdě a o tom proč by půda měla být národním bohatstvím hravou formou.

Obrázkové publikace Národního zemědělského muzea formou ilustrovaných statistik upozorňují na důležitá fakta a souvislosti v oblastech, které se dotýkají našich každodenních životů. Jsou určeny nejen dětem a žákům, ale také dospělým čtenářům a využijí je i pedagogové. Publikace rozšiřují nabídku vzdělávacích programů muzea a nabízejí návštěvníkům komplexnější a aktuální informace o zemědělství.

U příležitosti Mezinárodního dne půdy bychom si měli uvědomit význam půdy, která je všude okolo nás, zamyslet se nad jejím významem a nepřehlížet ji, jak o tom ostatně psal i Karel Čapek: „Člověk se skutečně nestará, po čem šlape; žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo tamhle vzadu krásný horizont nebo krásné modré hory; ale nepodívá se pod své nohy, aby řekl a pochválil, že je tu krásná půda."

 

Petra Kazdová
Tisková mluvčí
Kancelář ústředního ředitele

tel.: +420 729 922 308
mobil: +420 602 592 875
e-mail: p.kazdova@spucr.cz
e-mail pro média: komunikace@spucr.cz
www.spucr.cz

 

 


Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace