Ohlédnutí za XXIV. konferencí pozemkových úprav 2024
Akci zorganizoval Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Celostátní sítí pro venkov Ministerstva zemědělství a Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy (ČMKPÚ).
Konferenci zahájila ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová a ve své zdravici připomněla důležitost samotného oboru pozemkových úprav a výzvy, před kterými stojí. „Pozemkové úpravy nejsou jen technickým procesem, ale zásadním nástrojem pro udržitelný rozvoj venkova, ochranu půdy a adaptaci krajiny na klimatické změny. Státní pozemkový úřad musí usilovat o zrychlení procesu jejich provádění, zlepšit komunikaci a spolupracovat na inovativních postupech a řešeních spolu s dalšími aktéry a odborníky.“ a doplnila, že právě tuto konferenci vnímá jako vhodnou příležitost pro sdílení zkušeností a hledání nových cest napříč oborem.
Dopolední část programu pokračovala zdravicemi čestných hostů, mezi nimiž nechyběl náměstek Miroslav Skřivánek, (Ministerstvo zemědělství), náměstek Radim Sršeň (Ministerstvo pro místní rozvoj) nebo europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová. I oni zdůraznili význam pozemkových úprav pro ochranu krajiny a podpořili myšlenku další spolupráce napříč resorty. Starosty vyzval ke spolupráci také Karel Rejchrt, člen předsednictva Svazu měst a obcí ČR.
Dopolední částí programu rezonovalo aktuální téma povodní. Zástupci SPÚ představili konkrétní příklady efektivní povodňové ochrany a Díky nutnosti úzké spolupráce mezi SPÚ a obcemi se o svůj pohled na provádění pozemkových úprav podělili také zástupci největších organizací, které obce sdružují. Europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová poukázala na nutnost změny zákona k urychlení procesu pozemkových úprav. Karel Rejchrt, člen předsednictva Svazu měst a obcí České republiky a starosta obce Božanov, ocenil opatření, která zafungovala při zářijových povodních a znovu poukázal na důležitost zachování dostatečné výše finančních prostředků na provádění pozemkových úprav. Za Kraj Vysočina vystoupil Pavel Řehoř, radní pro lesní a vodní hospodářství, zemědělství, životní prostředí.
Na něj plynule navázala svou prezentací Silvie Hawerlandová, ředitelka Krajského pozemkového úřadu pro Kraj Vysočina a představila nejen celé krajské pracoviště a práci jednotlivých poboček, především úspěšné realizace posledních let. Nechyběla ani pozvánka na středeční odbornou exkurzi po realizacích v k.ú. Olešenka.
Ředitel Sekce krajinotvorby František Pavlík odkryl velmi aktuální téma ochrany před povodněmi v pozemkových úpravách a do své prezentace vybral celou řadu funkčních realizací z nejvíce postižených oblastí zářijových povodní.
Odpolední část nabídla pestrý odborný program v podobě tří tematických diskuzních skupin, které se zaměřily na aktuální problematiku v oblasti pozemkových úprav, krajinných opatření a inovativních postupů. Každá skupina se věnovala konkrétním oblastem a přivítala odborníky z různých institucí a organizací.
Legislativa a metodika
Diskuzi v první skupině moderoval Josef Havelka a hlavními tématy byly zahajování a průběh pozemkových úprav, nakládání s majetkem státu, dopravní infrastruktura, územní plánování a financování. Mezi účastníky byli Josef Tabery z Ministerstva zemědělství, Simona Lhotáková z Ministerstva pro místní rozvoj, Miroslav Dumbrovský z Vysokého učení technického v Brně, Jiří Kocián za Asociaci poskytovatelů služeb pro pozemkové úpravy, Václav Kohlíček a Michal Gebhart ze Státního pozemkového úřadu, a starosta obce Černíč Štěpán Komárek. Diskuze se zaměřila na hledání efektivní spolupráce mezi jednotlivými aktéry a řešení praktických problémů spojených s legislativou a procesy pozemkových úprav.
Řešení krajinných opatření pro územní samosprávy
Druhou skupinu moderoval František Pavlík a jejími hlavními tématy byla krajinotvorná opatření, problematika eroze, monitoring a využití krajinných prvků, stejně jako financování opatření prostřednictvím dotačních titulů. Diskuze se zúčastnili Kateřina Bělinová z Ministerstva zemědělství, Martin Kubica ze Státního fondu životního prostředí, Ivan Novotný z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, Zuzana Skřivanová za Českomoravskou komoru pro pozemkové úpravy, Josef Krása z Českého vysokého učení technického v Praze, a Silvie Hawerlandová z Krajského pozemkového úřadu pro Kraj Vysočina. Diskuze přinesla praktické poznatky o implementaci krajinných opatření do praxe a jejich přínosu pro obce.
Inovativní postupy pro ochranu krajiny
Třetí skupinu vedl Petr Egreši a zaměřila se na moderní technologie a přístupy využívané v pozemkových úpravách. Mezi klíčovými tématy byly obnova katastrálního operátu, plány společných zařízení, technická dokumentace, využití výměnných formátů a moderní technologie jako GPS zařízení a drony. Účastníky byli Pavel Doubek z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Michal Pochop a Michal Votoček z Českomoravské komory pro pozemkové úpravy, Veronika Sobotková z Vysokého učení technického v Brně a Richard Valný ze Státního pozemkového úřadu, Pobočky Strakonice. Diskuze přinesla zajímavé pohledy na využití inovací a technologií pro zajištění ochrany krajiny a efektivitu procesů.
Společné vyhodnocení všech tří diskusních skupin přineslo závěry a úkoly, které budou postupně zpracovávány a jejichž evaluace plnění bude součástí příští konference. Podvečer prvního konferenčního dne patřil dotazům a následným individuálním konzultacím.
Společenský večer, který následoval po prvním dni XXIV. Konference pozemkových úprav, byl příjemným zakončením odborného programu. Účastníci se mohli těšit na raut, živou hudbu a prostor pro neformální setkávání a výměnu názorů. Vrcholem večera byla tombola, která přinesla chvíle plné očekávání. Všichni se těšili na hlavní cenu, kterou zajistil Orea Resort Devět Skal, a to pobyt pro dvě osoby. Atmosféra večera podpořila přátelskou a uvolněnou interakci mezi odborníky, zástupci státní správy a dalšími účastníky, což přispělo k posílení vztahů a sdílení zkušeností napříč obory.
Druhý den pokračoval dopoledním blokem přednášek zaměřeným na spolupráci mezi SPÚ a realizátory liniových staveb. Ředitel České komory zeměměřičů Jaroslav Cibulka se podělil o roli autorizovaných zeměměřických inženýrů při tvorbě moderní krajiny. Jak probíhá koordinace činností při provádění pozemkových úprav a výstavby liniových staveb poodhalil Martin Švehlík ze Správy železnic a David Jalůvka z Ředitelství silnic a dálnic. Pohled na pozemkové úpravy v rámci aktivit CSV představila Jana Bartošová za Státní zemědělský intervenční fond.
Oficiální program uzavřela Jana Ďásková, vedoucí SPÚ pobočky Havlíčkův Brod. Představila proces pozemkových úpravy od A do Z na realizacích v katastrálním území Olešenka.
Po ukončení oficiálního programu následovala exkurze do katastrálního území Olešenka, kde účastníci mohli vidět příklady úspěšných projektů na vlastní oči za účasti starosty i projektanta.
Konference přinesla inspirativní prostor pro sdílení zkušeností a výměnu názorů mezi odborníky i praktiky. Její přínos spočívá nejen v propagaci inovativních přístupů a technologií, ale také v posílení spolupráce mezi jednotlivými aktéry, kteří hrají klíčovou roli v udržitelném rozvoji venkovského prostoru. Tato akce opět potvrdila význam pozemkových úprav jako nástroje k adaptaci na současné výzvy v oblasti klimatu, hospodaření s krajinou a rozvoje venkovských oblastí.
Děkujeme všem držitelům úvodních slov, přednášejícím, panelistům i účastníkům a těšíme se na shledání při příštím ročníku konference.
Výstupy z konference: ke stažení
Prezentace ke stažení: k dispozici do 25. února 2025, heslo KOPU2024
Fotogalerie ke stažení: k dispozici do 28. ledna 2025, heslo KOPU2024