Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Pásové střídání plodin

Pásové střídání plodin je poměrně nový trend, který byl v posledních letech předmětem několikaletých výzkumných projektů, ověřujících jeho využití pro podmínky v České republice.

V souvislosti s připravovanými změnami společné zemědělské politiky si vás dovolujeme informovat
o návrhu nového organizačního opatření – pásové střídání plodin, které bude zakotveno v nové legislativní úpravě nařízení vlády 83/2023 Sb., § 24 c.

Jde o udržitelný produkční systém, který respektuje členitost krajiny, aniž by docházelo ke smyvům ornice a pronikání hnojiv do podzemních či povrchových vod. Vzhledem k tomu, že tento postup je
v současné době v České republice aplikován v praxi minoritně, je navrhována nová intervence, která má motivovat zemědělce k využití tohoto postupu, a to s ohledem na pozitivní dopady ve vztahu k ochraně půdy, zadržování vody v krajině a její fragmentaci a biodivezitě.

Pásové střídání plodin je technologie pěstování plodin realizovaná prostřednictvím vrstevnicového obdělávání půdy a využívající ochranného účinku vegetačního pokryvu. Představuje pravidelné střídání ochranných a chráněných pásů, které jsou produkčními plochami a jsou doplněné stabilizačními plochami. Pásy plodin s různým protierozním účinkem se střídají tak, aby se na ochranném pásu zachytila a do půdy infiltrovala voda přitékající z chráněného pásu a také voda ze srážky spadlé
na vlastní ochranný pás.

Vzhledem k tomu, že se pro někoho může jevit toto opatření technicky náročnější, ať už při přípravě projektu nebo jeho realizaci, tým složený ze zástupců VUT Brno, Fakulty stavební, Ústavu vodního hospodářství a krajiny ve spolupráci s Výzkumným ústavem monitoringu a ochrany půdy, Univerzitou Palackého a akciovou společností ROSTĚNICE se rozhodl nabídnout zemědělské veřejnosti pomocnou ruku ve formou přípravy videonávodů a organizace webinářů, které najdete na této stránce.

 

Zásuvný modul MoPSP

Zásuvný modul MoPSP je aplikace vyvinutá Výzkumným ústavem monitoringu a ochrany půdy, v. v. i. 
ke zefektivnění návrhu vašeho Projektu k žádosti o dotaci z titulu nástavbového ekoschématu
na podporu pásového střídání plodin. Aplikace vám také pomůže s ověřením projektů, které byly vytvořeny v jiném programu, než QGIS. Projekt bude současně v souladu s návrhy v projektech komplexních pozemkových úprav, ve kterých již můžete také najít doporučení k provádění pásového střídání plodin.

Najdete v něm nástroj Svahová dostupnost, kterým si můžete ověřit, zda vámi navržené trajektorie jsou orientovány v bezpečném směru z hlediska příčného náklonu obhospodařujících strojů. Výsledky tohoto nástroje vychází z výpočtů nad digitálním modelem terénu 5G (DMR5G) s velikostí rastru 2 metry. Ačkoli se jedná o velmi podrobný model, výsledky jsou orientační a nemohou nahradit vaši osobní zkušenost
a znalost terénu. Mohou vám ale pomoci s vyloučením nevhodných návrhů trajektorií již na začátku tvorby projektu. Nástroj používejte vždy k návrhu trajektorií pro všechny šířky záběrů vašich agregací.

Tento nástroj byl vytvořen s podporou projektu TAČR s názvem Pásové střídání plodin, jako adaptační opatření k optimalizaci vodního hospodářství krajiny evidovaným pod registračním číslem SS06010290.

Pozor!

MoPSP nekontroluje zda splňuje tato ustanovení:

  • Žadatel zajistí na jím užívaných dílech půdních bloků vedených v evidenci b) dodržení zákazu pěstování kukuřice, bramboru, cukrovky, řepy krmné, bobu polního, sóji, slunečnice nebo čiroku na pozemcích se sklonitostí převyšující 7°, jejichž jakákoliv část se nachází ve vzdálenosti menší než 25 metrů od útvaru povrchových vod podle § 11 odst. 1 nařízení vlády č. 262/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
  • Aplikace také nekontroluje, zda je splněna povinnost vytvářet ochranné pásy okolo vody.

Upozorňujeme, že vzhledem k mimořádným změnám v návrhu nařízení vlády není ještě není plně funkční ověření plodin na dílu půdního bloku (DPB). Oprava bude provedena brzy a bude obsažena v nové verzi aplikace MoPSP.

Přílohy Poslední aktualizace
MoPSP_beta4
soubor zipNové okno( ZIP, 487.62 KB)
16.3.2025

Přečteno: 1161x