Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Soutěž Žít krajinou

Soutěž pořádá Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy.

Kompetní informace o soutěži ŽÍT KRAJINOU naleznete na adrese soutezzk.spucr.cz

žk17.jpg

Hlavním cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s inspirativními a zajímavými projekty, které reagují na současné problémy krajiny (povodně, sucho, vodní a větrná eroze půdy, snížená biodiverzita, neprostupnost krajiny apod.) a především ocenit práci těch, kteří se podílejí na koncepčním rozvoji venkovského prostoru.

Hodnoceny jsou jednak projekty realizované v rámci schválených plánů společných zařízení navrhovaných v pozemkových úpravách, ale nově také studentské práce věnující se této problematice.

Účelem soutěže je mimo jiné vyzdvihnout spoluúčast obcí na celém procesu pozemkových úprav od zahájení řízení až po realizaci společných zařízení, dále ocenit kvalitně odvedenou společnou práci krajských pozemkových úřadů a jejich poboček, projektantů i dodavatelů a přispět tak ke zvýšení jejich prestiže v oboru pozemkových úprav a v neposlední řadě rovněž podpořit a motivovat mladou nastupující generaci k zapojení do činnosti v ochraně a tvorbě krajiny.

Soutěž podporuje projekty, které svým charakterem splňují požadavky na komplexní řešení krajiny nebo její části.

V pozemkových úpravách představuje pojem "společné zařízení" např. vodní nádrže, poldry, protierozní meze, zatravněné průlehy, větrolamy, vysázené prvky zeleně nebo polní cesty.

Oceňujeme projekty, které chrání půdní fond, zadržují vodu v krajině, zajišťují protipovodňovou ochranu, slouží ke zvýšení ekologické stability krajiny a vhodným způsobem propojují zajištění přístupnosti pozemků a prostupnosti krajiny v kombinaci s její tvorbou a ochranou.

U studentských prací oceníme zejména práci, která významným nebo zajímavým způsobem navrhuje plánování krajiny s ohledem na řešení jejích aktuálních problémů (protierozní ochrana, hospodaření s vodou v krajině, revitalizace toků, zvýšení biodiverzity apod.).

Předložené projekty jsou hodnoceny v těchto kategoriích:

  1. Protierozní a vodohospodářská opatření,
  2. Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí (prvky ÚSES a další trvalá vegetace),
  3. Zpřístupnění pozemků,
  4. Studentský počin.

Další ocenění:

Cena Státního pozemkového úřadu -  je udělována vítěznému projektu společných zařízení (tedy projektu, který obdržel nejvyšší počet bodů) v jedné z prvních tří výše uvedených kategorií (kategorie 1 až 3).

Cena veřejnosti bude organizována prostřednictvím těchto webových stránek a bude rovněž udělována v kategoriích 1 až 3.

Soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 2006 pod názvem "Společné zařízení roku". Pod tímto názvem bylo vyhlášeno celkem 13 soutěžních ročníků.