Ministr zemědělství při svém výjezdu do terénu ocenil funkční i estetické vlastnosti opatření realizovaných Státním pozemkovým úřadem
Dne 15. 7. ministr zemědělství Marek Výborný zavítal na Přerovsko do obcí Šišma, Kladníky a Hlinsko, které byly na konci června opakovaně zasaženy bleskovými povodněmi.
Obec Šišma je zřejmě nejpostiženější obcí v regionu, kdy byla zaplavena přívalovou vlnou z několika zdrojů: z vodní nádrže Šišma (u níž došlo v důsledku přelivu vody k poškození), dále z toku Šišemka, a v neposlední řadě z přilehlých lesních komplexů. V obci Hlinsko došlo k rozvodnění toku Libuška a následnému zaplavení přilehlých zahrad. Ani v jedné z těchto dvou obcí nebyla doposud realizována žádná opatření, která by zmírnila dopady přívalových srážek.
Oproti tomu v obci Kladníky došlo v roce 2018 na základě pozemkových úprav k realizaci souboru opatření, který sestával z následujících prvků:
- 3 zpevněné polní cesty s asfaltobetonovým povrchem (o délce 798 m, 459 m a 403 m);
- 3 svodné průlehy (o délce 390 m, 183 m a 340 m) s cílem zajištění bezpečného zachycení přívalových srážek při lokálních povodních a jejich neškodného odvedení do vodního toku Šišemka;
- 3 interakční prvky s cílem zvýšení biodiverzity a ekologické stability území, kdy bylo vysazeno celkem 240 ks třešní a 110 ks keřů.
Stavební práce včetně výsadby zeleně trvaly 6 měsíců (od června do listopadu).
Dle slov starosty obce Kladníky Davida Štěpánka byla účinnost vybudovaných opatření úspěšně prověřena, když svodný průleh nad obcí úspěšně ochránil 11 nemovitostí, u kterých pravidelně docházelo k zatopení zahrad a domů.
Jedná se tak o další z řady opatření Státního pozemkového úřadu, jejichž funkčnost prověřilo počasí a klimatická změna. Po tomto vzoru bude Státní pozemkový úřad ve spolupráci se zbylými zasaženými obcemi Šišma a Hlinsko připravovat obdobné komplexní pozemkové úpravy. Na místě proběhlo jednání, kterého se zúčastnili i zástupci Krajského pozemkového úřadu v čele s ředitelem Romanem Brnčalem. Z jednání vyplynulo, že vybudování opatření v dotčených obcích je pro Státní pozemkový úřad i Ministerstvo zemědělství prioritou. Další jednání se plánuje na listopad.
Další navštívenou obcí byl Lužec nad Cidlinou na Chlumecku, kde si delegace na místě doprovázená ředitelem Krajského pozemkového úřadu Petrem Lázňovským a jeho kolegy dne 22. 7. prohlédla realizaci Státního pozemkového úřadu z října roku 2023. Realizace proběhla na základě komplexních pozemkových úprav a sestává z těchto prvků:
- Vodní nádrž Kozlák, která byla vybudována na místě původní menší nádrže. Došlo k navýšení hráze o 1,3 m a zvětšení zátopy na plochu 1,73 ha. Rovněž byl zřízen poloostrov zasahující cca do poloviny šířky rybníka.
- Revitalizace stávajícího koryta vodoteče mezi rybníky Kozlák a Nedokřovec, na kterém bylo vytvořené nové mělké a rozvlněné koryto o šířce cca 30 m, s 12 průtočnými i neprůtočnými tůněmi.
- 2 přístupové štěrkové polní cesty vedoucí po hrázi rybníka (délka 343 m a 230 m).
- Výsadba celkového počtu 54 ks stromů a 360 ks keřů v okolí nádrže s následnou 3 letou pěstební péčí.
Zástupci Krajského pozemkového úřadu pomocí fotodokumentace ministrovi přiblížili proces realizace. Poukázali také na využití vyhrabané zeminy, která zůstala na místě bývalé stavby a byla hospodárně využita na valy, které zformovaly kopcovitý ráz krajiny. Jak potvrdil i starosta obce Lužec nad Cidlinou Petr Drahokoupil, nová vodní nádrž již prokázala svoji protipovodňovou funkci během přívalových srážek na začátku července, kdy zachytila veškerou vodu ze srážek v objemu 35 mm za půl hodiny. Kromě funkčnosti ministr ocenil i krásné prostředí, které zvyšuje kvalitu života v obci. Nádrž bude využívána ke koupání a rekreaci, a časem obec plánuje i nasazení ryb.