Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Téma: Michal Frydrych a prodej půdy rodinným příslušníkům

Listopad 2011: Reakce PF ČR na články o M. Frydrychovi a Odpovědi Pozemkového fondu ČR k dotazům autora článku

Reakce PF ČR na články o M. Frydrychovi

V Hospodářských novinách se opakovaně objevuje informace, že ředitel PF ČR si „přivedl“ na fond Michala Frydrycha, který se svým chováním dostal do střetu zájmů, když svému otci prodal pozemky na Liberecku.

Prodej půdy otci M. Frydrycha proběhl dávno před nástupem Radima Ziky na PF ČR. Po zveřejnění skutečností, že se M. Frydrych dopustil neetického jednání ve smyslu prodeje půdy rodinnému příslušníkovi, byla reakce ze strany současného vedení PF ČR okamžitá – ředitel PF ČR Radim Zika nařídil prověření postupu M. Frydrycha, který z Pozemkového fondu ČR odešel. V Hospodářských novinách je přesto tato kauza neustále opakovaně předkládána jako pochybení ze strany ředitele PF ČR.

Monika Machtová, tisková mluvčí PF ČR

Odpovědi Pozemkového fondu ČR k dotazům autora článku

1. Jak prosím budete řešit případ pana Frydrycha (prodej pozemků otci)?

Michal Frydrych se rozhodl odejít ze své funkce v Pozemkovém fondu ČR s okamžitou platností. Na základě nově publikovaných informací popsaný případ znovu otevřu a nechám jej důkladně prověřit, přestože z dosud známých informací vyplývá, že po formální stránce bylo vše v pořádku.

2. Byly tyto transakce podle vás v pořádku? Nemyslím jen formálně, ale i eticky.

Podle informací, které mám v tuto chvíli k dispozici, tyto transakce formálně v pořádku byly. V ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 95/1999 Sb. (Zákon o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby…) je uvedeno, že PF ČR nemůže svým vnitřním předpisem omezit možnost nabývání pozemků osobami v § 5 až 7 zákona č. 95/1999 Sb. Vzhledem k tomu, že pan Jiří Frydrych nabýval pozemky ve veřejných nabídkách, které byly a stále jsou realizovány obálkovou metodou za nejvyšší nabídkovou cenu, nelze uvažovat o poskytování výhod v právním slova smyslu.

Z hlediska etického ovšem jisté pochybnosti existují, jelikož z platné legislativy vyplývá, že zaměstnanci PF ČR jsou povinni zdržet se jednání, které by mohlo vést ke střetu zájmů. I když nebylo prokázáno, že by Michal Frydrych poskytl svému otci jakoukoli výhodu, stín pochybností zůstává. Také kvůli předcházením podobným případům přijal před několika lety PF ČR svůj Etický kodex. Ten ale vstoupil v platnost 1. 3. 2006, tedy již po onom prodeji pozemků panu Frydrychovi staršímu.

3. Věděl jste o těchto transakcích?

Původní pracovní poměr Ing. Frydrycha s PF ČR byl ukončen dne 1. 6. 2006. Já jsem byl jmenován do funkce předsedy výkonného výboru dne 7. 1. 2009 a o těchto převodech jsem tudíž nevěděl. Požádal jsem v tomto týdnu sekci kontroly o výsledky kontroly, o níž se Michal Frydrych zmiňoval v tisku, nicméně pracovníci sekce kontroly mi sdělili, že tyto konkrétní transakce prověřovány nebyly. I proto jsem inicioval prověření zmiňovaných skutečností.

4. Víte, že výkonný výbor PF ČR v roce 2006, kdy odvolával pana Frydrycha z funkce, zjistil, že pan Frydrych nakupoval pozemky od třetích osob (od PF koupil pozemek člověk, který ho dál prodal panu Frydrychovy, aniž se k tomu vyjádřila odborná sekce)?

Ing. Frydrych byl odvolán z funkce vedoucího tehdejšího územního pracoviště Liberec k 16. únoru 2006 na základě Zprávy o výsledku operativních kontrol převodních smluv uzavřených v režimu žalob oprávněných osob na územních pracovištích. S obsahem této zprávy jsem seznámen.

S pozdravem

Mgr. Ivo Vysoudil
tiskový mluvčí