Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Státní pozemkový úřad podporuje Hodinu Země

Praha, 25. března 2022 – V sobotu 26. března si již po patnácté připomeneme Hodinu Země. Symbolickým zhasnutím světel po dobu jedné hodiny ve 20:30 všichni účastníci vyjadřují podporu ochraně klimatu a životního prostředí. Do celosvětové akce Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se zapojí i Státní pozemkový úřad (SPÚ).

„Pozemkové úpravy jsou jednou z nosných agend SPÚ. V jejich rámci se mimo jiné realizují zařízení proti negativním dopadům klimatické změny, zejména sucha a povodní, a další přírodě blízká opatření, která jsou v souladu s vládou schválenou koncepcí boje proti suchu,“ přiblížil Martin Vrba, ústřední ředitel SPÚ.

Suchý trend posledních let, provázený vysokými teplotami, se projevil nejen výrazným zemědělským suchem, ale i poklesem našich omezených zdrojů vody a regionálním nedostatkem vody využívaných mj. pro zásobování obyvatelstva pitnou vodou, zejména menších obcí.

SPÚ společně s MZe a VÚMOP zpracovali v roce 2020 „Plán opatření pro řešení sucha prostřednictvím pozemkových úprav a adaptací hydromeliorací v horizontu 2030“.

SPÚ spolupracuje a finančně podporuje (0,6 mil Kč/rok) provoz systému Intersucho. Jedná se především o monitorovací systém dopadů sucha na zemědělství, ale také systém s předpovědí vývoje na základě kterého se můžou jak zemědělci, tak státní správa efektivně rozhodovat při své činnosti.

Prostřednictvím pozemkových úprav SPÚ navrhl do Národního plánu obnovy (investice 2.6.4) realizovat především prvky modré a zelené infrastruktury v rozsahu 1mld. Kč, kde podíl tzv. přírodě blízkých opatření se bude blížit 100 %.

Jedná se především o tato opatření:
Modrá infrastruktura - mokřady, tůně, malé akumulační nádrže, revitalizace toků
Zelená infrastruktura - biocentra, biokoridory, interakční prvky a další zeleň mimo les
Protierozní opatření - příkopy, průlehy, meze, travnaté pásy a jiné retardační prvky

SPÚ řeší dopady, ale chránit životní prostředí i klima může každý jednotlivec. Domácnosti mohou snižovat spotřebu energie třeba výměnou zastaralých elektrospotřebičů, nenechávat stand-by mode u televizí či počítačů, efektivně prát, vařit apod. Snížení teploty, na kterou vytápíme naše obydlí, byť o jediný stupeň přináší zhruba šestiprocentní úsporu energie a tím i nákladů. Firmy a další organizace by měly dbát na důsledné vypínání světel, pokud v kanceláři nikdo není. Každé zhasnuté světlo snižuje energetickou spotřebu firem či úřadů, ale přispívá také ke snížení světelného znečištění, které v noci negativně působí na lidské zdraví, faunu i flóru.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci vymyslel Světový fond na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica. Více čtěte na hodinazeme.cz.

 

Kontakt pro média:
Petra Kazdová
tisková mluvčí
Státní pozemkový úřad
GSM: + 420 602 592 875
e-mail: komunikace@spucr.cz, www.spucr.cz