Přeskočit na hlavní obsah Přeskočit na podmenu

SPÚ

Přeskočit na hlavní obsah

Ošetření památné Skřípovské lípy

Krajský pozemkový úřad pro Olomoucký kraj na žádost Obce Skřípov (okres Prostějov) zajistil ošetření tzv. Skřípovské lípy na pozemku v příslušnosti hospodaření Státního pozemkového úřadu (SPÚ)..

 

Jedná se o lípu, která je zařazena v seznamu památných stromů. Památným stromem byla Skřípovská lípa vyhlášena v roce 1988, kdy obvod kmene činil 560 cm a výška stromu 25 m. Stáří stromu je 250 až 300 let.

V důsledku vysokého stáří je zdravotní stav lípy zhoršený, uvnitř kmene je rozsáhlá centrální dutina se symptomy aktivní hniloby. V podloží je lípa pevně ukotvená, vytváří mohutné kořenové náběhy.

V  odborném stanovisku ke stavu památného stromu vyhotoveném Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) bylo SPÚ doporučeno zajistit zdravotní řez stromu, obvodovou redukci bočních přetížených kosterních větví, stabilizační řez – snížení výšky stromu o 2 až3 m, symetrizací koruny upravit polohu těžiště a provést výměnu, popř. doplnění vazeb kosterních větví.

 

SPÚ oslovil několik kvalifikovaných osob odborně způsobilých k této činnosti. Následně byl, vybrán arborista Peter Dobranský, který odborný ořez dle požadavků AOPK za dohledu SPÚ provedl.

 

Skřípovská lípa.jpg Skřípovská lípa1.jpg Skřípovská lípa2.jpg

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace